Hedef; 2023’e kadar üç akıllı şehri hayata geçirmek

Kamu Teknoloji Platformu (KTP) tarafından başlatılan, “Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi” kapsamında 2023 yılına kadar akıllı şehirlere dönüşüm özelinde çalışma yapılacak iller Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya.

ANALİZ Hit: 2331 / Yorum: 0 / 19 Aralık 2016 14:16
Hedef; 2023’e kadar üç akıllı şehri hayata geçirmek
-A +A

 Bu illerden üç tanesinin 2023’e kadar bu dönüşümü tamamlaması öngörülüyor. Öncelik ise ulaşımda olacak. Belirlenen illerin Büyük Şehir Belediyeleri’nin binalarına kurulacak Akıllı Çözüm Merkezi ile birçok alanda şehir yönetimi tek merkezden sağlanacak. 2023 yılına kadar Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya özelinde projelerin hayata geçirileceğini belirten Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, şu bilgileri verdi:

Seçilen 5 şehirde başlatılacak akıllı şehir projeleri ile kavşakların akıllanması ve trafik sorunun yüzde 25 iyileştirilmesi hedefleniyor. Kurumlararası işbirliği ile akıllı kavşaklar ile araç sayıları belirlenecek, sensörler ile trafik lambalarının süreleri ayarlanacak. Ambulans ve itfaiye gibi acil durum araçları GPS ile takip edilip geçiş üstünlüğü sağlanacak. Bisikletlerin toplu taşımayla entegrasyonu sağlanacak ve akıllı bisiklet durakları kurulacak. Ayrıca ulaşım kartlarının birleştirilerek standart hale getirilmesi, akıllı duraklar ile duraktaki engelli ya da yaşlı yolcudan otobüs şoförünün önceden haberdar edilmesi gibi birçok alt proje de var. Teknolojinin etkin kullanımı önemli. Enerji, güvenlik, ulaşım gibi 6 alanda yatırım projesi ile hayatı kolaylaştıracağız. Amacımız; bu çalışmalar ile sorunların çözümüne katkı sunmak, uygulamaların ise tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlamak. Bu nedenle bu yıl itibariyle belediyelerde görev alan uzmanlara akıllı şehirlere dönüşüme yönelik eğitimler vermeye başladık. Belediyelerin gerçekleştirdiği akıllı uygulamaları 
www.akillisehirler.org portali üzerinden paylaşarak, örnek sunuyoruz.”
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
2012 Teknolojiden Haber tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti