Bill Gates yine yaptı!

Bill Gates yine yaptı!

Konu teknoloji olduğu zaman akla ilk gelen firmalardan birisi Microsoft, hemen akabinde de Bill Gates’dir. Firmanın eski CEO’su olan Gates, tüm dünyaca tanınmış, en zengin insanlardan birisi olarak biliniyor.
 
Eğer onu biraz merak edelerdenseniz ya da yakın zamanda teknoloji dünyası haberlerini takip ettiyseniz, kendisinin bilim dünyasıyla ne kadar içli dışlı olduğunun da farkındasınız demektir. Ofisi, üniversitelerin başta bilim dersleri olmak üzere birçok alanında kullanılan DVD koleksiyonu ile doludur. Sahip olduğu en önemli bilimsel eser ise, tam tamına 30.8 milyon dolar karşılığında satın aldığı, Leonardo Da Vinci’ye ait olan ve içerisinde bilimsel bilgiler bulunan 72 sayfalık kitaptır.
 
Bugün gelen bir habere göreyse Gates, sahip olduğu servetinin bir kısmını ResearchGate isimli ve sadece bilim adamlarının kullandığı sosyal bağlantı ağına destek için harcayacak. 2008 yılında kurulmuş olan ResearchGate, bugüne kadar 2.900.000 adetten fazla insanın yaptığı ve yayınladığı araştırmalara ev sahipliği yapmış bulunuyor. Diğer taraftan Gates, ResearchGate’e yatırım yapan tek büyük isim değil. Şirket şimdiden 35 milyon dolardan fazla bütçeye sahip.
 
ResearchGate’in kurucu ortaklarından ve CEO’su olan Ijad Madisch ise Bill Gates’in proje gruplarına destek vermesinden dolayı büyük heyecan duyduklarını, kendisinin en çok üzerinde durduğu konunun çocuk felci ve sıtma gibi hastalıklar olduğuna değinen Madisch, bu tarz büyük hasalıklar üzerinde çalışmanın, aynı derecede büyük fedakarlık gerektirdiğini dile getirdi.
 
Bill Gates’in şirkete ne kadarlık bir yatırım yaptığı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Diğer Yazılarımız