En az bir zararlı yazılımla karşılaşma riskimiz yüksek!’

En az bir zararlı yazılımla karşılaşma riskimiz yüksek!’

Kaspersky Lab tarafından yeni yapılan araştırma, Türklerin çok çeşitli iletişim ve eğlence amaçlı online hizmetleri kullanmaya meyilli olduklarını ortaya çıkardı. Aynı zamanda araştırma raporunda, interneti alışveriş ve finansal işlemler için kullanmaya çoktan alışmış olan Türk kullanıcıların, bankacılık işlemleri açısından dünya ve Batı Avrupa çapında önemli bir orana ulaştığı da ortaya çıkıyor.

Türk internet kullanıcıların yüzde 78’i sosyal ağlar üzerinden iletişim kuruyor

Online servis olarak en çok e-posta hizmetini kullanan Türk internet kullanıcılarının yüzde 86’sı her gün e-postalarını kontrol ediyor. Türk kullanıcılar arasında ikinci en popüler aktivite olan sosyal ağlar üzerinden ise iletişim yüzde 78’lik bir orana sahip. Dünya çapındaki kullanım oranlarına bakıldığında da bu rakamlar pek farklılık göstermiyor.

Internet üzerinden ücretsiz yazılım arayanların oranı yüzde 61

Kaspersky’nin araştırmasına göre ayrıca, Türk kullanıcıların çoğu internetimultimedya eğlence kaynağı olarak kullanıyor. Kullanıcıların yüzde 75’i hergün radyo üzerinden müzik dinlerken, yüzde 72’si video izliyor. Türk internet kullanıcılarının yüzde 62’si boş zamanlarını oyun oynayarak geçiriyor ve yaklaşık olarak yüzde 61’i günlük olarak ücretsiz yazılım araştırmasına giriyor.

Türklerin yüzde 70’i online alışverişe alışkın…

Finansal işlemleri gerçekleştirmek için internet kullanan Türklerin sayısı ise Dünya ve Batı Avrupa ülkelerdeki oranlarla paralel bir tablo çiziyor. Şu anda Türklerin yüzde 70’i her gün online alışveriş yapıyor. Bu oran dünya çapındaki online bankacılık işlemleri açısındanyüzde 69.7 olarak gerçekleşiyor. Yani, Dünya genelinde ve Batı Avrupa’da internet bankacılığının popüleritesi Türkiye’ye oranla yaklaşık yüzde 1 daha düşük.

Internet kullanıcılarının yüzde 37’si en az bir defa zararlı yazılımlarla karşılaşıyor

Araştırmaya göre, Türkler internetin kendilerine sunduğu fırsatlardan aktif olarak yararlanıyor. Araştırmaya katılanların çoğu, internetsiz hayatlarının nasıl olacağını hayal bile edemediklerini belirtiyorlar. Bu yüksek faaliyet oranı aynı şekilde zararlı yazılım geliştiricilerinin, hacker’ların ve diğer zarar amaçlı kullanıcıların oranını da yükseltiyor. Kaspersky Lab analistleri, her gün, 128 binden fazla tehdidi ortaya çıkarıyor. 2012’nin üçüncü çeyreğinde siber tehditlerle ilgili gerçekleştirilen bir analiz, Türk kullanıcılarının yüzde 37’sinin en az bir defa online zararlı yazılımlarla karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor.

Kaspersky Lab Pazarlama Kurulu Başkanı Alexander Erofeev, araştırma ile ilgili şunları söylüyor;

“Farklı oluşturmak bu portre, çağdaş bir internet kullanıcısının alışkanlıklarını, online faaliyetlerini, ‘dijital kişiliğini’ ortaya koymaktadır. Maalesef, kullanıcıların çoğunun siber tehditlere karşı duyarsız kalması, bu tehditlerin başarılı sonuçlar almasına meydan veriyor. Ancak, kullanıcıların oldukça karmaşık bu tehditlerle baş başa kalmasına izin vermiyoruz. Kullanıcıların, online ödeme gibi aktiviteleri ve internet işlemleri boyunca yalnız bırakmayan Kaspersky Internet Security, dijital dünyadaki verileri koruyan önemli bir güvenlik  çözümü olup, kullanıcılar için hem kolay hem de güvenilir bir deneyim sağlıyor.”

Diğer Yazılarımız