İnternet Menzilini Genişletmek Mümkün

İnternet Menzilini Genişletmek Mümkün

Menzil Genişletici (range extender) adı verilen cihazlar  bu soruna yönelik en önemli araçlar. Evde ya da ofiste mevcut modem ya da router’ı değiştirmeden kablosuz internetin menzilini artırmayı sağlayan ürünler, aynı zamanda bağlantı hızını ve kalitesini de belli noktada sabitleyebiliyor.

Kurulumu ve kullanımı da son derece basit olan menzil genişleticiler, modem ya da router’ın kapsama alanı içindeki yakın bir noktaya kurulduğunda kablosuz internetin menzilini artırarak, en uç noktada dahi daha iyi erişim sağlıyor.  

TP-LINK üç model seçeneği sunuyor

TP-LINK’in menzil genişletici modellerinden biri olan TL-WA730RE, 150Mbps hıza sahip. Geleneksel 802.11g ürünlerine göre 9 kat hız ve 4 kat menzil artırabilen ürün, sadece kablosuz ağların menzilini artırmıyor; access point gibi çalışarak kablolu bağlantıyı da kablosuz olarak paylaştırabiliyor.

Cihazda bulunan Ethernet portu ile internet kaynağı cihaza kablolu bağlanan ürün, cihazın kablolu bağlantısını kablosuz ağa dönüştürebiliyor. Kurulumu ve kullanımı da çok basit olan ürün, üzerindeki WPS düğmesine 5 saniye kadar basıldığında aktif hale geliyor ve WPS destekli sinyal kaynağı cihazlara kolayca bağlanabiliyor.

802.11g destekli tüm ürünlerle de (router, access point, adaptör) uyumlu olan ürün, bu eski nesil cihazlara da 54Mbps’ye varan hızlarda bağlantı sağlıyor. Fiyat: 79 TL (KDV Dahil).

TP-LINK’in bir diğer Menzil Genişleticisi ise TL-WA830RE modeli. 300Mbps bağlantı hızı sağlayan bu ürün, üzerindeki çift anteni ile duvarları, engelleri rahatlıkla aşarak kablosuz ağ sinyallerini en uç noktaya kadar ulaştırabiliyor. Diğer modelde olduğu gibi kablolu bağlantılarda da kullanılabilen ürün, bütün b/g/n cihazları ile uyumlu. Fiyat: 109 TL (KDV Dahil).

Üçüncü Menzil Genişletici modeli ise, küçük ve duvara monte bir ürün olan TL-WA850RE. Şık tasarımı, kolay taşınabilen boyutu ile dikkat çeken ürün, kolay taşınması nedeniyle farklı ortamlarda da kullanılma olanağı sağlıyor. 300Mbps kablosuz hız sağlayan cihaz, daha önce eşleştiği ağları tanıyabiliyor.

Böylece taşınarak farklı ağlarda kullanıldığında her seferinde ağ tanımlamak gerekmiyor. Ürün üzerindeki Ethernet yuvası sayesinde farklı cihazları (Blu-ray oynatıcı, oyun konsolları, DVR, internet TV vb) kablosuz ağa bağlayan bir adaptör görevi de görebiliyor. Fiyat: 115 TL (KDV Dahil).

Tüm TP-LINK Menzil Genişleticiler WPA/WPA2 şifrelemeyi destekliyor. Böylece güvenliğiniz devam ediyor.

Diğer Yazılarımız