Last.fm Abonelerine Kötü Haber

Last.fm Abonelerine Kötü Haber

Kullanıcıların bilgisayarlarına indirdiği Last.fm Scrobbler adlı program ile dinledikleri müziği sitenin veritabanına göndererek, dinledikleri sanatçıların istatistiklerinin tutulduğu ve müzik arşivi yaptıkları Last.fm, ülkemizde olmasa da dünya genelinde popüler bir sosyal ağ.

Geçtiğimiz günlerde sitenin anasayfasında yapılan bir duyuru ile artık bir çok ülkede radyo servisinin abone olunsa bile kullanılamayacağı belirtildi. Eskiden ücretsiz olan radyo, telif maliyetlerinin ödenebilmesi için ücretli hale getirilmiş ve kullanıcılardan büyük tepki almıştı.

Artık sadece Amerika, Birleşik Krallık, Almanya, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Brezilya’daki kullanıcılar radyo dinlemeye devam edebilecek. Bunların dışındaki ülkelerde yaşayan kullanıcılar abone olsalar bile radyo dinleyemeyecek ancak aboneliğin getirdiği diğer bir kaç avantajdan faydalanmaya devam edecek.

Hatırlayacak olursanız Last.fm, ülkemizde telif hakları sebebiyle erişime kapatılmıştı ve siteye giriş yapabilmek için DNS değiştirmek gibi yollara başvuruluyordu. Bu yasağın hâla devam ettiği Last.fm’in, Türkiye’ye radyo hizmeti veremeyecek olması site için bir diğer büyük handikap.

Eğer Last.fm aboneliğiniz varsa ve radyo dinlemek sizin için önemliyse aboneliğinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Diğer Yazılarımız