8 ayda bir cep telefonu değiştiriyoruz

8 ayda bir cep telefonu değiştiriyoruz

Tüketici elektroniği ürünlerinde yaşanan hızlı değişim, ‘moda’ kavramını teknoloji marketlerine kadar taşıyor. Hızla değişen teknoloji ve eklenen yeni özellikler, henüz birkaç ay önce piyasaya sunulan bir ürünün ‘demode’ bulunmasına neden olabiliyor.

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir’in belirttiğine göre, teknoloji ürünlerinde modayı etkileyen en önemli unsur marka. Belli bir markayı kullanan tüketicilerin o markayı kullanan bir grubun üyesi olduğunu düşündüklerini vurgulayan Erdemir, “Markanın ardından ikinci sırada modeller geliyor. Özellikle üst ve pahalı modeller teknolojide moda kavramını şekillendirmede önde geliyor. Bunun yanı sıra tasarım olarak benzerlerinden farklılaşmayı başaran ürünler de teknoloji modasını yönlendiriyor” diye konuştu.

Teknolojik ürünleri kullanma sürelerinin kategorilere göre farklılık gösterdiğini söyleyen Erdemir, “Genel eğilime baktığımızda, yeni alınan bir cep telefonunun değiştirilmesi için geçen sürenin ortalama 8-9 ay olduğunu görüyoruz. Bu süre dizüstü bilgisayarlarda 18 aya, televizyonlarda ise 36-40 aya kadar çıkabiliyor. Kısacası modası en çabuk geçen ürün kategorisi cep telefonu diyebiliriz. Bu sürenin diğer ürünlere göre daha kısa olmasını hem gelişen teknoloji ve değişen tasarım anlayışı hem de moda kavramı ile ilişkilendirmek mümkün. Benzer bir eğilimi LED TV’lerde de görüyoruz. Bu ürünleri 3D ya da Smart TV gibi özelliklerinden çok, şık tasarımları ve ince çerçeveleri gibi sebeplerden dolayı satın alanların daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Tüketiciler, tıpkı cep telefonları gibi sürekli göz önünde bulunan, yaşam alanlarında yer alan TV’lerini değiştirecekleri zaman tasarıma da büyük önem veriyorlar. Dizüstü bilgisayar pazarında ise özellikle ultrabook olarak adlandırılan yeni nesil bilgisayarlar, hem ince tasarımlarından hem de hafifliklerinden dolayı, kapasiteleri düşük olmasına rağmen rağbet görüyor” dedi.

MP3 çaların modası geçmiyor

Erdemir, akıllı telefonların yaygınlaşmasının MP3 çalar satışlarını tahmin edildiği kadar olumsuz etkilemediğinin altını çizdi. MP3 çalar ve kulaklıkların kullanım ömrünün ortalama 3 ay olduğunu kaydeden Erdemir, Türkiye’de ayda 40 bin adetten fazla MP3 çalar satıldığını, tüketici kitlesinin büyük çoğunluğunu ise 12-24 yaş aralığının oluşturduğunu söyledi.

2012 yılında MP3 çalar satışlarında adet bazında yüzde 25’lik bir erime yaşandığını belirten Erdemir, “Ancak şu an bu erimenin yüzde 1-2 aralığında seyrettiğini görüyoruz. Yani pazarın geldiği yeni nokta, akıllı telefonlara rağmen müzik çalardan vazgeçmeyen sabit bir kitlenin olduğunu ve bu cihazlarının modasının henüz geçmediğini gösteriyor. Kulaklık satışlarında ise geçen yıla göre yüzde 30’luk bir büyüme söz konusu. Bu ürünlerde, gelişen teknoloji sayesinde ses kalitesinin çok iyi noktalara gelmesi, akıllı telefon sahiplerinin de bu kulaklıklara yönelmesini sağlıyor. Türkiye’de MP3 çalarların yüzde 75’i teknoloji marketlerinden alınıyor ve hem MP3 çalarlar hem de kulaklıklar en çok Ekim ayında talep görüyor. Bu durumda okulların açılmasının büyük etken olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Diğer Yazılarımız