Avea, NEWCOM Projesi’ne ev sahipliği yaptı

Avea, NEWCOM Projesi’ne ev sahipliği yaptı

Geleceğin teknolojilerini tartışıp gözlemlemek amacıyla, Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programı tarafından finanse edilen NEWCOM (Network of Excellence in Wireless Communications) projesinin Dissemination (Yayılım) etkinliği Avea öncülüğünde Avea Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Telekomünikasyon sektörünün konusunda uzman Avrupalı akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte; akıllı şehirlerden 5G’ye, heterojen ağların yönetiminden IP tabanlı kablosuz sensör şebekelerine kadar yakın geleceği belirleyecek teknolojiler masaya yatırıldı.

Avea Teknoloji Merkezi, geleceğin teknolojilerini tartışıp gözlemlemek amacıyla, Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programı tarafından finanse edilen NEWCOM (Network of Excellence in Wireless Communications) projesinin Dissemination (Yayılım) etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Geleceğin teknolojilerine öncülük etme ve Türkiye’nin en yenilikçi mobil iletişim şirketi olma hedefiyle hareket eden Avea; düzenlenen bu etkinlik çerçevesinde tüm Avrupa’yla beraber, yakın geleceğin olası gelişmeleri ve teknolojilerine birinci elden tanıklık etmenin yanı sıra bu gelişmelerin kaydedilmesi aşamasında aktif rol alma fırsatı da elde etti.

“İletişim Şebekelerinin Nihai Sınırlarına Erişimi” gibi kablosuz iletişim teknolojilerinin en gelişmiş yönleri üzerine uzun süreli, disiplinler arası bir araştırma yürüten NEWCOM projesi, aralarında Avea’nın da yer aldığı Avrupa telekomünikasyon sektörünün Telefonica, Orange ve Telecom Italia gibi önde gelen operatörleri tarafından proje ortaklığı bazında destekleniyor.

Geleceğin teknolojilerinin geliştirildiği AveaLabs’tan Avrupalı katılımcıları etkileyen ev sahipliği

NEWCOM Dissemination etkinliğine İtalya Bologna Üniversitesi’nden Dr. Roberto Verdone ve Dr. Chiara Buratti; Pisa Üniversitesi’nden Dr. Luca Sanguinetti; İspanya UPC’den (Katalonya Politeknik Üniversitesi) Doçent Jordi Perez-Romero ile Fransa Eurocom’dan Dr. Raymond Knopp gibi pek çok akademisyen ve sektör temsilcisi katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını; geleceğin daha yüksek kapasiteli, daha yüksek mobilitiye ve performansa sahip WIMAX sistemleri için yenilikçi çözümler geliştirmeyi hedefleyen “Wimagic” Projesi’nin Koordinatörü ve Supelec Telekomünikasyon Bölüm Başkanı Prof. Hikmet Sarı ile AveaLabs Birim Müdürü Dr. Salih Ergüt yaptı.

Katılımcıların 5G ve LTE gibi birçok yeni teknoloji üzerindeki araştırma çalışmalarını paylaştığı ve 5G’nin nasıl özelliklere sahip olması gerektiği üzerinde durdukları etkinlikte; geleceğin kablosuz internet iletişimi, heterojen ağların yönetim teknikleri, radyo arayüzleri ve akıllı şehirler, ‘Nesnelerin İnterneti’ için IP tabanlı kablosuz sensör şebekeler ve ile kablosuz iletişim şebekelerinin bugünü ve yarını ayrıntılarıyla ele alındı. Araştırmalardan özellikle çevreye de duyarlı en az güç kullanımı ile en yüksek veri iletişim hızlarını yakalamaya ilişkin çalışmalar sunuldu.

M2M Mesh Network Testbed’ini sunan Dr. Roberto Verdone, testbedleri tüm dünyadan araştırmacılara açık olarak tasarladıklarını, bu sayede de en etkin protokollerin tasarlanmasını hedeflediklerini belirtti. ‘Nesnelerin Interneti’nden ‘İnsanların Interneti’ne geçiş olduğuna da dikkat çeken Dr. Verdone, artık sadece tek bir kişinin sensörlerinden alınan verileri değil; insanı kendi çevresiyle ve beraber zaman geçirdiği kişilerle birlikte değerlendiren sistemlerin hayata geçeceğini söyledi.

AveaLabs Birim Müdürü Dr. Salih Ergüt ve Avea yetkilileriyle AveaLabs bünyesinde yer alan Müşteri Deneyim Merkezi ile Test Merkezi’ni de gezen katılımcılara; AveaLabs’te hayata geçirilen projeler, geliştirilen yeni teknolojiler ile katılımcılarda büyük ilgi uyandıran Big A Platfomu konusunda detaylı bilgi verildi.

Diğer Yazılarımız