Türkiye’nin İlk Bölgesel Sosyal Paylaşım Ağı BizimSokak.com

Türkiye’nin İlk Bölgesel Sosyal Paylaşım Ağı BizimSokak.com

BizimSokak.com, dünyadason üç senedir konuşulan “hyperlocal” uygulamalarının Türkiye’ye uyarlanmış birversiyonu. BizimSokak.com, altyapısı sayesinde İnternet siteleri ve popüler sosyalağlardaki bölgesel konuları da filtreleyip üyelerine sunuyor.

Türkiye’nin ilk “bölgeye özelsosyal paylaşım girişimi” BizimSokak.com yayına başladı.Yakında tüm Türkiye’yi kapsayacak, şu anda İstanbul’a odaklanmış olan BizimSokak.com,üyelerine yaşadıkları, çalıştıkları veya ilgilendikleri mahallelerle ilgili tümbilgileri öğrenme ve paylaşma imkanı sunuyor.

Dünyadason üç senedir konuşulan “hyperlocal” uygulamalarının Türkiye versiyonu olan BizimSokak.com,tek tek mahalle ölçeğine kadar odaklanabiliyor. Üyeleri için BizimSokak.com, oturduklarımahalle, çevre semtler, yerel haberler ve her gün kullandıkları hizmetlerleilgili temel referans noktası olmayı hedefliyor. Üyeler, sitenin sağladığı etkileşimli ortamda birbirleriyle iletişimkurabiliyor, en iyi okulların nerede olduğu, emlak piyasasında hangigelişmelerin yaşandığı, belediye hizmetlerinde ne gibi değişiklikler veiyileştirmeler kaydedildiği gibi akla gelebilecek her türlü yerel konuda görüşalışverişi yapabiliyor. Üyeler, şehir ve ilçelerdeki ilgilendikleri mahalleriseçerek orayla ilgili ilanları, asayiş, belediye hizmetleri gibi yerelhaberleri veya komşuların birbirleriyle konuşmalarını takip edebiliyor. Üyeler,çevreleriyle ilgili sorun, görüş ve değerlendirmelerini de paylaşabiliyor.BizimSokak.com, İstanbul’un Kadıköy ilçesini kapsama alanına aldı. Kadıköy’üdiğer ilçeler takip edecek. Site, en yakın zamanda tüm Türkiye’ye yönelikiçerik sunmayı hedefliyor.

BizimSokak.com’dafirmalar bölgeye özel reklam yapma imkanı sunuluyor. Örneğin, Moda semtindefaaliyet gösteren bir işletme, reklamını sadece bu semt ve civar semtlerdeoturan üyelerin göreceği şekilde yayımlatabiliyor. Bu da bölgesel tanıtımimkanı ve reklam yatırımından daha isabetli geri dönüşler almasını sağlıyor. Üyeişyerleri, kendilerini en doğru ve samimi şekilde tanıtarak şletmelerine yenimüşteriler çekebiliyor. Yerel içerik sağlayan blog yazarları, haber siteleri,yerel yönetimler gibi kesimler de BizimSokak.com ile işbirliği yaparak kendiziyaretçi trafiklerini artırabiliyor. Üyeler, yaşadıkları veya çalıştıklarısemti, daha kaliteli bir yere dönüştürmek için BizimSokak.com yöneticileri vekomşularıyla işbirliği yapabiliyor.

BizimSokak.com’unkurucusu Çağdaş Berksan, bilişim teknolojilerinin her alanında ve her kademedegörev almış, 19 yıllık deneyim sahibi bir isim. Berksan, BizimSokak.com’u şusözlerle anlatıyor: “Türkiye’de İnternet kullanıcılarına yerel içerik sunmakanlamında bir eksiklik olduğunu gördük ve BizimSokak.com’u kurduk. Mahalle vehatta sokak bazında içerik sunabilecek bir altyapımız var. Arama motorlarınakıyasla kullanıcıya daha rafine bir içerik sunabiliyoruz. Yaşadığınız yerdeolan biten her şeyi saatlerce arama yapmadan görebiliyorsunuz. Örneğin, başkabir semte taşınacaksınız. Orası nasıl bir yer? O semtte yaşamak nasıl? Busoruların cevaplarını hemen bulabiliyorsunuz. Herhangi bir semttekietkinlikleri listelemeniz birkaç saniye alıyor. Mahallenizde belli bir noktaylailgili şikayetiniz mi var? Fotoğrafını çekip sitemize ekleyebilir, şikayetinizipaylaşan başkaları olup olmadığını öğrenebilir, bu kolektif güçle yetkililerebaşvurup daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Veya isterseniz, satmak istediğinizürününüzü BizimSokak.com üzerinden tekliflere açabilir, yakın çevrenizdeki biralıcıya kısa sürede satabilirsiniz. Yaşadığınız yerin en iyi fırını, pastanesi,kafeteryası, okulu, hastanesi gibi bilgileri de bunlara dair birinci eldentecrübesi olan üyelerin görüşlerini okuyarak bulabilirsiniz. BizimSokak.com’u kurmaktakiamacımız, Türkiye’de güvenilir, doğru ve kapsamlı yerel içerik konusunda liderolmak ve bunu da üyelerimizin katılımıyla gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”

Diğer Yazılarımız