Avrupa Android, Amerika iOS Diyor

Avrupa Android, Amerika iOS Diyor

Çeşitli analist firmalar hızla artan mobil işletim sistemlerinin sevilme oranlarını araştırmaya devam ediyor. Kantar adlı araştırma şirketi, 3 ayda bir yayınladığı raporu yeniledi.

Rapora göre ABD’de iOS işletim sisteminin oranı yüzde 35.7’den yüzde 53.3 seviyesine çıktı. Bu da ABD pazarında iOS’u lider yapmaya yetti. ABD’de Android yüzde 41.9 ile ikinci, Windows Phone ise yüzde 2.7 oranında kendisine yer bulmaya çalışıyor

Avrupa’daki değerlere baktığımızda iOS’un yükseldiğini fakat liderliğin Android’in elinde olduğunu görüyoruz. iOS yüzde 16.5’lik oranını 25.3 seviyesine çıkartmayı başarmış. android ise yüzde 67.1’den yüzde 61’e geriledi.

Avrupa ortalaması ise iOS işletim sisteminin yükseldiğini gösteriyor. Önceki dönem yüzde 16.5 olan iOS pazar payı bu dönemde yüzde 25.3’e çıkıyor. Güçlü iPhone 5 satışları firmanın pazar payını artırmasına yardımcı oldu. Android işletim sistemi önceki dönem yüzde 67.1 oranından yüzde 61.0 oranına geriledi. Avrupa’da en çok Android kullanan ülke İspanya iken, en çok Windows Phone kullanan ülke İtalya oldu.

Dünya çapında baktığımızda iOS’un çıkış yaptığını, Android’in lider olduğunu, Windows Phone 8’in de genel Windows Phone satışlarına yaklaşık yüzde 1’lik etki ettiğini görüyoruz.

Diğer Yazılarımız