Bilim İnsanları, Buldukları Galaksiye Cristiano Ronaldo’nun Adını Verdiler

Bilim İnsanları, Buldukları Galaksiye Cristiano Ronaldo’nun Adını Verdiler

Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu’nun (ESO) Şili’deki Atacama Çölü’ndeki dev teleskobun keşfettiği galaksi, evrenin oluşumundan 800 milyon yıl sonra oluşmuş. Dünya’mıza 12.9 milyar ışık yılıuzaklıkta yer alan galaksi, Altılık Takımyıldızı’nda bulunuyor.

Bulunan bu galaksiye COSMOS Redshift 7 adını veren ESO’daki bilim insanları, ismi koyarken Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’dan ilham aldıklarını ve galaksiyi kısaca CR7 ile tanımladıklarını belirttiler.
CR7’de ilk nesil yıldızların olduğuna yönelik çok ciddi kanıtlar bulunuyor. Bu zamana kadar yalnızca teorik olarak öngörülen büyük kütleli ve parlak elementlerin barındığı söylenen CR7’de, bunların etrafında bulunan yıldızları ve gezegenleri oluşturduğu düşünülüyor. İlk nesil yıldızların olduğuna dair ciddi teorilerin bulunduğu galaksi içerisindeki bu yıldızlara Popülasyon III adı veriliyor. CR7’nin Big Bang’den (büyük patlama) sonra oluşan ilk maddelerle meydana geldikleri sanılıyor.

Popülasyon III yıldızlarının en karakteristik özelliği ise Güneş’ten dahi binlerce kat büyüklüğe sahip olmaları. Bu antik yıldızlar, iki milyon yıl içerisinde helyumu daha ağır elementlere çevirerek patlaması sonucu dev süpernovaları oluşturuyorlar. Oluşan süpernovalar da nebulalara dönüşüyor.

Diğer Yazılarımız