IBM, SoftLayer şirketini satın alıyor!

IBM, SoftLayer şirketini satın alıyor!

Kurumların özel ve genel bulut çözümlerinin benimsenmesine yardımcı olacak bu satın alma IBM’in bulut bilişim alanındaki lider konumunu da güçlendiriyor. SoftLayer’ın satın alınması tamamlandığında IBM yeni Bulut Hizmetleri Bölümü ile SoftLayer ve IBM SmartCloud’u küresel bir platformda bir araya getirecek. Böylece hem IBM hem de SoftLayer müşterilerine, bağımsız yazılım satıcılarına, kanal ortaklarına ve teknoloji ortaklarına kapsamlı seçenekler sağlayacak.

Dünyanın önde gelen özel bulut bilişim altyapısı sağlayıcısı SoftLayer Technologies, Inc. şirketini satın alacağını duyuran IBM bulut bilişim alanındaki lider konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Bu girişim, genel bulut hizmetlerinin hızla ve kolayca devreye alınmasını sağlayan çözümlere sahip SoftLayer ile IBM’in kurumsal düzeyde güvenilirliğe sahip SmartCloud portföyünün güvenliğini ve açıklığını bir araya getiriyor. Bu birliktelik ile dünya genelinde müşterilerin bulut bilişimi daha kolay ve hızlı bir biçimde hayata geçirilmesi sağlanacak. Çeşitli performans ve güvenlik modelleriyle SoftLayer, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için daha hızlı, kapsamlı bir dönüşüm sağlayan esnek devreye alma seçenekleriyle IBM’in genel ve özel bulut hizmetlerini bütünleştirme yeteneğine ivme katacak.

Satın alma girişimini değerlendiren IBM Türk Yazılım Grubu Ülke Müdürü Gökhan Nalbantoğlu şöyle konuşuyor: “İşletmeler, bünyelerinde bulundurdukları BT sistemlerinin genel bulut yeteneklerini artırdıkça, kurum içerisinde güvenilirlik, güvenlik ve yönetim gereksinimleri doğuyor. Bu alana yönelik olarak IBM, katma değerli özel, genel ve hibrit bulut ürünlerden oluşan portföyünün yanı sıra “hizmet olarak yazılım” iş çözümleri de sunuyor. SoftLayer satın almasıyla IBM, müşterilere iş inovasyonunu teşvik edecek, en geniş kapsamlı bulut ürünlerini sunacak özel bulut altyapısının oluşumunu güçlendirmeyi hedefliyor.”

Dünya genelinde 5 kıtadaki 10 bulut bilişim merkezi ve dikey sektör uzmanlığıyl kurumsal bulut bilişim çözümlerinde önde gelen şirketlerden biri olan IBM, IBM Yol Haritası kapsamında 2015’in sonunda sonuna kadar bulut alanındaki yıllık gelirlerinin 7 milyar dolar olacağını öngörüyor. Pazarlama, tedarik, e-ticaret, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, şehir yönetimi gibi uzmanların daha iyi kararlar almasına ve müşterilerine daha iyi hizmetler sunmasına yardımcı olmak için 100′ün üzerinde SaaS çözümü sunan şirket, bunun yanı sıra kritik önem taşıyan SAP için bulut hizmetler, IBM PureSystems ve SmartCloud Enterprise+ ve bulut ortamında Watson’u temel alan Client Engagements Advisor gibi çözümler de sunuyor.

Genel merkezi ABD Teksas’ta bulunan SoftLayer; ABD, Asya ve Avrupa’da 13 veri merkezindeki yaygın küresel bulut altyapı platformuyla 20.000’in üzerinde müşteriye hizmet veriyor. SoftLayer, bulut merkezli, yoğun performanslı mobil, sosyal medya, oyun ve analitik uygulamalar için altyapı sunuyor.

SoftLayer mimarisi, yüzlerce donanım ve ağ konfigürasyonu, programlanabilir arayüzler, (bulut altyapısı için önemli olan) yazılımla tanımlanabilen ortamlar gibi üstün teknik yeteneklere sahiptir. SoftLayer’ın otomatik ağ altyapısı, genel, özel ve veri merkezleri arasındaki mimarileri destekler ve müşteriler için en üst düzeyde esneklik ve denetim imkânı sağlar. SoftLayer BT altyapısının bağlantısı, önde gelen küresel ağ sağlayıcıları ve internet erişim ağlarıyla bağlantı olanağı sunar.

SoftLayer dünyanın önde gelen özel “Hizmet olarak Altyapı” (IaaS) sağlayıcısı şirketidir ve yeni kurulan Web şirketlerinden küresel işletmelere, dünya genelinde öncü bir müşteri portföyüne sahiptir.

Diğer Yazılarımız