iPhone 4’e yasak gelebilir

iPhone 4’e yasak gelebilir

Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) Apple’ın Samsung patentlerini ihlal ettiğine karar verdi. Karar ile birlikte iPad ve iPhone’un bazı eski modellerinin ABD’de satışlarının durdurulması söz konusu olabilir.

Patent davasının konusu, 3G kablosuz internet bağlantısı teknolojisinin aynı anda birden fazla hizmeti sağlayabilmesini sağlayan özellikleri ile ilgili.
Apple karara itiraz edeceğini açıkladı.

Karar, 60 gün içinde ABD başkanlığı emriyle de hükümsüz kılınabilir. Ticaret komisyonunun son kararı, davanın önceki hâkimi James Gildea’nın kararını da bozmuş oldu.

Gildea, geçen yıl Eylül ayında verdiği kararda Apple’ın patent ihlali yapmadığını söylemişti.Samsung Apple’a karşı davayı yaklaşık üç yıl önce açmıştı. ,
Kararın açıklanması üzerine Samsung’dan yapılan açıklamada, \”Uluslararası Ticaret Komisyuonu’nun son kararı, Apple’ın Samsung’un teknolojik yeniliklerini kullandığını gösteriyor\” dedi.

ITC, Iphone4 ve Iphone3 3GS ile birlikte iPad 3G, iPad 2 3G’nin AT&T tarafından satılan modellerinin satışını ve ithalini durdurdu. ABD Başkanı Barack Obama ITC’nin ithal yasaklarını bozma yetkisine sahip.

Ancak ABD başkanları bu yetkiyi bugüne kadar nadiren kullandı. Apple, 60 günlük gözden geçirme sürecinde bu modelleri satmaya devam edebilecek. Apple sözcüsü Kristin Huguet, açıklamasında bugünkü kararın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Apple ürünlerinin satışı üzerinde bir etkisi olmadığını söyledi.
Bu dava, iki elektronik devi arasındaki patent davaları zincirinin bir başka halkası.

Samsung ve Apple en az 10 ülkede birbirlerine patent davaları açmış durumdalar. Uzmanlar, Apple’ın Google’ın Android sisteminin gelişmesini sınırlamaya çalıştıklarını söylüyor. Samsung ve HTC gibi Google’ın mobil işletim sistemi Android’i kullanan şirketler ile Apple arasında yıllardır karşılıklı patent davaları açılıyor.

Samsung, geçen yıl bir başka patent davasında Apple’a 598.9 milyon dolar ceza ödemişti. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung, bu yılın ilk üç ayında Apple’ın iki katı satış yaptı. Ancak Apple’ın akıllı telefon satışı daha büyük kâr getiriyor.

Diğer Yazılarımız