Spotify yetenek avcılarını arıyor

Spotify yetenek avcılarını arıyor

Müzik dinlemeyi sevenlerin en büyük övünç kaynağı yeni müzikler keşfetmektir. Özellikle de bir şarkıyı herkesten önce keşfetmenin ve daha sonra şarkı meşhur olduğunda “Ben bu şarkıyı ünlü olmadan önce de dinliyordum.” demenin hazzı hiçbir şeyde yoktur diyebiliriz. Spotify da durumun farkında olacak ki yeni özelliği ile şarkıları ünlü olmadan dinlerseniz ve sonrasında şarkı popüler hale gelirse sizi haberdar ediyor.

“Found Them First” adı verilen bu özellik ile sistem tarafından kullanıcının geçmişte dinlediği tüm şarkılar ve bu şarkıları hangi tarihte dinlediği gözden geçiriliyor. Eğer şarkıyı dinleyen ilk yüzde 15’lik kesimdeyseniz konuyla ilgili size bilgi veriyor ve şarkıyı dinleyen kaçıncı kişi olduğunuzu gösteriyor. Bu sayede kullanıcılar bir şarkıcıyı ilk keşfetmenin ve onun popüler hale gelmesini sağlamış olmanın keyfini yaşıyor.

20 milyondan fazla dinlenme sayısına ulaşan Spotify, 2013’ün ocak ayından 2015’in ocak ayına kadar müzik dinleme sayısında yüzde 2.000’lik bir artış yaşamış durumda. Dolayısıyla şöhreti yakalayamamış ve keşfedilmeyi bekleyen şarkıcılar için büyük önem arz ediyor. Yeni şarkı keşfeden müzik severler bu şarkıları arkadaşlarıyla paylaşıyor ve daha sonrasında paylaşımlar çığ gibi büyüyerek sanatçının ünlü hale gelmesine katkıda bulunuyor. Uygulamayı kullanmak için bu adrese gitmek ve Spotify hesabına giriş yapmak yeterli. Sonrasında hangi şarkıcıların keşfedildiği öğreniliyor ve daha fazla şarkıcı keşfedilebilmesi için liste tavsiyeleri veriliyor.

Diğer Yazılarımız