iPhone 6s’i sanal gerçeklik kamerasına dönüştürün

iPhone 6s’i sanal gerçeklik kamerasına dönüştürün

iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a özel takıp çıkarılabilir bir lensle sanal gerçeklik fotoğraf ve videoları kaydetmeye olanak tanıyan Shot, bunları paylaşmayı mümkün kılan bir de uygulama ile birlikte geliyor. iPhone ile sanal gerçeklik içerikleri kaydedip paylaşmayı sağlayacak olan projeleri Shot için Kickstarter üzerinden fon toplayan yazılım mühendisi ikili Jorge Leria ve William Viana, 30 günlük kampanyanın ilk iki gününde hedefledikleri miktarın yüzde 15’ine ulaşmış durumda.

 

Shot’ın lensi, sensöre giren ışığı değiştiriyor ve hali hazırda yaklaşık 75 derecelik görüş alanına sahip olan iPhone kamerasını 235 derecelik görüntü kaydedebilecek seviyeye getiriyor. 360 derecelik fotoğraflar çekmek için ise lens, her iki kamerayla da birer fotoğraf çekiyor ve yüksek çözünürlüklü tek bir panoramik fotoğraf ortaya çıkarıyor. Shot’la çekilen içerikleri, bir süre önce iPhone’la kullanıma uyumlu hale getirilen Google’ın sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard’la izlemek mümkün. Shot kitinin içine bir adet Google Cardboard da dahil olduğu için çektiğiniz videoyu Cardboard’u gözünüze takıp, kafanızı sağa sola çevirerek izleyebilirsiniz. Arayüzü Instagram ve Vine gibi uygulamalara benzer nitelikte olan Shot uygulaması, kendi içeriklerinizi arkadaşlarınızla anında paylaşmanıza ve onların videolarını izleyebilmenize olanak tanıyor.

 

Erken davrananlar için Shot lensi ve Google Cardboard’dan oluşan kitin fiyatı 62 euro. Girişimci ikili, Shot projesi için 89.890 euro toplamayı hedeflerken şu ana kadar 21.682 euro biriktirmişler bile. Gerçi projenin sonlanmasına halen 22 günlük süre var ama yine de Shot kitinin belki de hiçbir zaman gerçekleşememe ihtimali olduğunu da hatırlatalım.

Diğer Yazılarımız